Schedules

No current schedules.

 

High school schedule

 

March 1-5

Boys’ basketball

March 1     Stockbridge at Vandercook  5:30 p.m.

March 1     Addison at Michigan Center 7:00 p.m.

March 1     Columbia Central at Grass Lake   7:00 p.m.

March 1     Jackson Christian at Burr Oak       7:30 p.m.

March 1     Lumen Christi at Lansing Eastern 7:00 p.m.

March 1     Hanover-Horton at Napoleon        5:30 p.m.

March 1     Onsted at Northwest   7:00 p.m.

March 3     Clinton at Onsted         7:00 p.m.

March 3     Jackson at Lumen Christi     7:00 p.m.

March 3     Colon at Jackson Christian  7:30 p.m.

March 3     Vandercook at Hillsdale       5:30 p.m.

Wrestling

March 3-5  State individual tournament The Palace of Auburn Hills

 

Feb 25-March 5

Boys’ basketball

Feb. 25      Columbia Central at Hillsdale        7:00 p.m.

Feb. 26      Napoleon at Addison  7:00 p.m.

Feb. 26      Jackson Christian at Hillsdale Academy         7:00 p.m.

Feb. 26      Pennfield at Lumen Christi   7:30 p.m.

Feb. 26      Napoleon at Addison  5:30 p.m.

Feb. 26      Onsted at Ida      7:00 p.m.

Feb. 26      Vandercook at Hanover-Horton    5:30 p.m.

March 1     Stockbridge at Vandercook  5:30 p.m.

March 1     Addison at Michigan Center 7:00 p.m.

March 1     Columbia Central at Grass Lake   7:00 p.m.

March 1     Jackson Christian at Burr Oak       7:30 p.m.

March 1     Lumen Christi at Lansing Eastern 7:00 p.m.

March 1     Hanover-Horton at Napoleon        5:30 p.m.

March 1     Onsted at Northwest   7:00 p.m.

March 3     Clinton at Onsted         7:00 p.m.

March 3     Jackson at Lumen Christi     7:00 p.m.

March 3     Colon at Jackson Christian  7:30 p.m.

March 3     Vandercook at Hillsdale       5:30 p.m.

 

Girls’ basketball

Feb. 25      Addison at Michigan Center 7:00 p.m.

Feb. 25      Hillsdale Academy at Jackson Christian         7:30 p.m.

Feb. 25      Hanover-Horton at Napoleon        5:30 p.m.

Feb. 25      Grass Lake at Vandercook  5:30 p.m.

Feb. 26      Columbia Central at A.A. Gabriel Richard       7:30 p.m.

Feb. 26      Pennfield at Lumen Christi   6:00 p.m.

Feb. 26      Madison at Onsted      7:00 p.m.

 Wrestling

March 3-5  State individual tournament The Palace of Auburn Hills

 Competitive cheer

Feb. 27      Vandercook at D-4 regional (Mason)     6:00 p.m.

 Bowling

Feb. 26      Addison, Vandercook, Napoleon at team regional (Airport)       1:00 p.m.

Feb. 26      Onsted, Columbia Central, Lumen Christi at team regional (Flat Rock)          10 a.m.

Feb. 27      Addison, Vandercook, Napoleon at individual regional (Airport)          1:00 p.m.

Feb. 27      Onsted, Columbia Central, Lumen Christi at individual regional (Flat Rock)         8:30 a.m. (girls), 1 p.m. (boys)

 Hockey

Feb. 26      Dexter at Lumen Christi        7:00 p.m.

Feb. 27      Lumen Christi at Holt   6:00 p.m.

 

High school schedule

Feb 17-24

Boys’ basketball

Feb. 18      Addison at Pittsford     7:30 p.m.

Feb. 19      Manchester at Addison        7:00 p.m.

Feb. 19      Columbia Central at Hudson         7:00 p.m.

Feb. 19      Jackson Christian at Camden-Frontier  7:30 p.m.

Feb. 19      Lumen Christi at Western     7:00 p.m.

Feb. 19      Grass Lake at Napoleon (homecoming)         5:30 p.m.

Feb. 19      Erie Mason at Onsted (homecoming)    7:00 p.m.

Feb. 19      Vandercook at East Jackson        5:30 p.m.

Feb. 23      Lumen Christi at Coldwater  7:00 p.m.

Feb. 23      Addison at Vandercook        7:00 p.m.

Feb. 23      Pittsford at Jackson Christian        7:30 p.m.

Feb. 23      Michigan Center at Napoleon       5:30 p.m.

Feb. 23      Addison at Vandercook        5:30 p.m.

 Girls’ basketball

Feb. 18      Napoleon at Addison  7:00 p.m.

Feb. 18      Hudson at Columbia Central         7:00 p.m.

Feb. 18      Camden-Frontier at Jackson Christian  7:30 p.m.

Feb. 18      Onsted at Erie Mason 7:00 p.m.

Feb. 18      Vandercook at Hanover-Horton    6:00 p.m.

Feb. 19      Lumen Christi at Western     6:00 p.m.

Feb. 22      Jackson Christian at Pittsford        7:30 p.m.

Feb. 23      Britton-Deerfield at Addison 7:00 p.m.

Feb. 23      Napoleon at Columbia Central      7:00 p.m.

Feb. 23      Coldwater at Lumen Christi  7:00 p.m.

Feb. 23      Onsted at Clinton         7:00 p.m.

 Bowling

Feb. 17      Lumen Christi at Pennfield   3:30 p.m.

Feb. 17      Onsted at Hillsdale      4:00 p.m.

Feb. 17      Vandercook at Michigan Center (Suburban)  3:15 p.m.

Feb. 18      Napoleon at Addison  3:30 p.m.

Feb. 19      Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades team tournament (University Lanes)       3:30 p.m.

Feb. 20      Onsted, Columbia Central at LCAA meet (Brooklyn Lanes)      8:00 a.m.

Feb. 20      Addison at Cascades individual tournament (Airport)       1:00 p.m.

Feb. 22      Napoleon at Hanover-Horton        3:30 p.m.

Feb. 24      Addison at Michigan Center (Suburban)         3:30 p.m.

 Hockey

Feb. 17      Lumen Christi at Dexter        7:00 p.m.

Feb. 20      Jackson at Lumen Christi     7:00 p.m.

 Gymnastics

Feb. 17      Lumen Christi at Western     6:00 p.m.

Feb. 20      Lumen Christi at SCGC meet (Tecumseh)     TBA

 

High school schedule

Feb 9-17

Boys’ basketball

Feb. 9   Addison at Grass Lake  7:00 p.m.

Feb. 9   Dundee at Columbia Central       7:00 p.m.

Feb. 9   Jackson Christian at North Adams-Jerome          7:30 p.m.

Feb. 9   Napoleon at Manchester            5:30 p.m.

Feb. 9   Onsted at Hudson         7:00 p.m.

Feb. 9   Michigan Center at Vandercook  5:30 p.m.

Feb. 11 Ida at Columbia Central  7:00 p.m.

Feb. 11 Blissfield at Onsted       7:00 p.m.

 Feb. 12 Hanover-Horton at Addison        7:00 p.m.

Feb. 12 Litchfield at Jackson Christian    7:30 p.m.

Feb. 12 Lumen Christi at Marshall           7:30 p.m.

Feb. 12 Napoleon at East Jackson         5:30 p.m.

Feb. 12 Manchester at Vandercook (winterfest)   5:30 p.m.

Feb. 16 Napoleon at Clinton       5:30 p.m.

Feb. 16 Harper Creek at Lumen Christi    7:00 p.m.

Feb. 16 Jackson Christian at Tekonsha   7:30 p.m.

Feb. 16 Addison at Britton-Deerfield       7:00 p.m.

Feb. 16 Columbia Central at Whitmore Lake        7:00 p.m.

 Girls’ basketball

Feb. 9   Addison at Waldron       7:00 p.m.

Feb. 9   Columbia Central at Dundee       7:00 p.m.

Feb. 9   East Jackson at Lumen Christi   7:00 p.m.

Feb. 9   Hudson at Onsted         7:00 p.m.

Feb. 9   Leslie at Vandercook     5:30 p.m.

Feb. 11 Addison at Vandercook 7:00 p.m.

Feb. 11 Jackson Christian at Litchfield    6:30 p.m.

Feb. 11 Michigan Center at Napoleon     5:30 p.m.

 Feb. 12 Columbia Central at Ida  7:00 p.m.

Feb. 12 Lumen Christi at Marshall           6:00 p.m.

Feb. 12 Blissfield at Onsted       7:00 p.m.

Feb. 16 Lumen Christi at Harper Creek    7:00 p.m.

Feb. 16 Michigan Center at Columbia Central      7:00 p.m.

Feb. 16 Hanover-Horton at Jackson Christian      7:00 p.m.

Feb. 16 Addison at Morenci       7:00 p.m.

 Competitive cheer

Feb. 10 Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades final (Grass Lake) 6:00 p.m.

Feb. 10 Lumen Christi at I-8 meet (Northwest)      TBA

 Feb. 13 Onsted at Adrian Inv.     10:00 a.m.

 Bowling

Feb. 9   Hillsdale at Columbia Central      4:00 p.m.

Feb. 9   Lumen Christi at Marshall           3:30 p.m.

Feb. 10 Addison at East Jackson (Suburban)     3:30 p.m.

Feb. 10 Coldwater at Lumen Christi         3:30 p.m.

 Feb. 11 Napoleon at Manchester            3:30 p.m.

Feb. 11 Vandercook at Jonesville           3:15 p.m.

 Feb. 16 Addison at Manchester (Maplewood Lanes)        3:30 p.m.

Feb. 16 Western at Lumen Christi           3:30 p.m.

Feb. 17 Lumen Christi at Pennfield         3:30 p.m.

Feb. 17 Onsted at Hillsdale        4:00 p.m.

Feb. 17 Vandercook at Michigan Center (Suburban)        3:15 p.m.

Hockey

Feb. 12 Eastside at Lumen Christi          7:00 p.m.

Feb. 13 Grand Ledge at Lumen Christi    8:00 p.m.

 Gymnastics

Feb. 10 Lumen Christi at Adrian Inv.        6:00 p.m.

Feb. 13 Lumen Christi Inv.          9:00 a.m.

Feb. 17 Lumen Christi at Western           6:00 p.m.

 

High school schedule

Feb 4-11

 Boys’ basketball

Feb. 5        East Jackson at Addison     7:00 p.m.

Feb. 5        Blissfield at Columbia Central       7:00 p.m.

Feb. 5        Lumen Christi at Northwest  7:30 p.m.

Feb. 5        Vandercook at Napoleon     5:30 p.m.

Feb. 5        Hillsdale at Onsted      7:00 p.m.

Feb. 9        Addison at Grass Lake         7:00 p.m.

Feb. 9        Dundee at Columbia Central         7:00 p.m.

Feb. 9        Jackson Christian at North Adams-Jerome    7:30 p.m.

Feb. 9        Napoleon at Manchester      5:30 p.m.

Feb. 9        Onsted at Hudson       7:00 p.m.

Feb. 9        Michigan Center at Vandercook   5:30 p.m.

Feb. 11      Ida at Columbia Central        7:00 p.m.

Feb. 11      Blissfield at Onsted     7:00 p.m.

 Girls’ basketball

Feb. 4        Addison at Manchester        7:00 p.m.

Feb. 4        Columbia Central at Blissfield       7:00 p.m.

Feb. 4        Napoleon at Grass Lake      5:30 p.m.

Feb. 4        Vandercook at East Jackson        5:30 p.m.

Feb. 5        Lumen Christi at Northwest  6:00 p.m.

Feb. 8        North Adams-Jerome at Jackson Christian    7:30 p.m.

Feb. 9        Addison at Waldron     7:00 p.m.

Feb. 9        Columbia Central at Dundee         7:00 p.m.

Feb. 9        East Jackson at Lumen Christi     7:00 p.m.

Feb. 9        Hudson at Onsted       7:00 p.m.

Feb. 9        Leslie at Vandercook  5:30 p.m.

Feb. 11      Addison at Vandercook        7:00 p.m.

Feb. 11      Jackson Christian at Litchfield      6:30 p.m.

Feb. 11      Michigan Center at Napoleon       5:30 p.m.

 Wrestling

Feb. 5        VCL hosts Cascades Conference         4:30 p.m.

 Feb. 6        Onsted, Columbia Central at LCAA meet (Dundee)         9:00 a.m.

Feb. 6        Lumen Christi at I-8 meet (Harper)         TBA

 Competitive cheer

Feb. 6        Addison, Lumen Christi, Vandercook at Mason Inv.         TBA

Feb. 10      Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades final (Grass Lake)          6:00 p.m.

Feb. 10      Lumen Christi at I-8 meet (Northwest)   TBA

 Bowling

Feb. 4        Vandercook at Grass Lake (Chelsea)    3:15 p.m.

Feb. 5        Columbia Central at Onsted 3:00 p.m.

Feb. 8        Addison at Vandercook (Airport)   3:15 p.m.

Feb. 9        Hillsdale at Columbia Central        4:00 p.m.

Feb. 9        Lumen Christi at Marshall    3:30 p.m.

Feb. 10      Addison at East Jackson (Suburban)    3:30 p.m.

Feb. 10      Coldwater at Lumen Christi  3:30 p.m.

 Feb. 11      Napoleon at Manchester      3:30 p.m.

Feb. 11      Vandercook at Jonesville     3:15 p.m.

 Hockey

Feb. 5        Chelsea at Lumen Christi     7:00 p.m.

Feb. 6        Gaylord at Lumen Christi     2:30 p.m.

 Gymnastics

Feb. 8        Lumen Christi at Grand Ledge      6:00 p.m.

Feb. 10      Lumen Christi at Adrian Inv. 6:00 p.m.

High school schedule

Jan. 26 – Feb. 3

Boys’ basketball

Jan. 26       Vandercook at Addison         7:00 p.m.

Jan. 26       Columbia Central at Chelsea          7:00 p.m.

Jan. 26       Powers Catholic at Lumen Christi  7:00 p.m.

Jan. 26       Napoleon at Michigan Center         5:30 p.m.

Jan. 28       Onsted at Columbia Central  7:00 p.m.

Jan. 29       Columbia Central at Dundee 7:00 p.m.

Jan. 29       Addison at Napoleon   7:00 p.m.

Jan. 29       Jackson Christian at Pittsford         7:30 p.m.

Jan. 29       Charlotte at Lumen Christi     7:30 p.m.

Jan. 29       Hanover-Horton at Vandercook      5:30 p.m.

Jan. 30       Onsted at Tecumseh   6:30 p.m.

Feb. 2        Michigan Center at Addison  7:00 p.m.

Feb. 2        Columbia Central at Erie Mason     7:00 p.m.

Feb. 2        Hillsdale Academy at Jackson Christian 7:30 p.m.

Feb. 2        Napoleon at Hanover-Horton 5:30 p.m.

Feb. 2        Onsted at Dundee        7:00 p.m.

Feb. 2        Vandercook at Grass Lake   5:30 p.m.

 Girls’ basketball

Jan. 26       Columbia Central at Hillsdale         7:00 p.m.

Jan. 26       Lumen Christi at Jackson      7:00 p.m.

Jan. 26       Onsted at Ida      7:00 p.m.

Jan. 28       Addison at Hanover-Horton   7:00 p.m.

Jan. 28       Pittsford at Jackson Christian         7:30 p.m.

Jan. 28       Napoleon at East Jackson    5:30 p.m.

Jan. 28       Manchester at Vandercook   5:30 p.m.

 Jan. 29       Columbia Central at Onsted  7:00 p.m.

Jan. 29       Charlotte at Lumen Christi     6:00 p.m.

Jan. 30       New Lothrop at Napoleon     1:00 p.m.

Jan. 30       Dundee at Columbia Central 7:30 p.m.

Feb. 1        Jackson Christian at Hillsdale Academy 7:00 p.m.

Feb. 1        Springport at Vandercook     6:00 p.m.

Feb. 2        Erie Mason at Columbia Central     7:00 p.m.

Feb. 2        Dundee at Onsted        7:00 p.m.

Wrestling

Jan. 27       Manchester, Hanover-Horton, Vandercook at Addison       6:00 p.m.

Jan. 27       Onsted at Columbia Central  5:30 p.m.

Jan. 27       Lumen Christi at Coldwater   5:30 p.m.

Jan. 27       Napoleon, Grass Lake at Michigan Center       6:00 p.m.

Jan. 29       Addison, Onsted at Lenawee County (Adrian) 5:00 p.m.

 Jan. 30       Columbia Central, Vandercook at Jackson County (Jackson High)          TBA

Jan. 30       Lumen Christi at Portage Central Inv.      TBA

Jan. 30       Napoleon at Leslie Inv.          TBA

Feb. 2        Jayhawk Quad    6:00 p.m.

 Feb. 3        Columbia Central at Clinton  TBA

 Competitive cheer

Jan. 27       Addison, Napoleon, Vandercook at Hanover-Horton jamboree   6:00 p.m.

Jan. 27       Columbia Central at Tecumseh Inv.        TBA

Jan. 27       Lumen Christi hosts I-8 jamboree  TBA

Jan. 30       Lumen Christi at Western Inv.        TBA

Jan. 30       Napoleon at Morenci Inv.      10:00 a.m.

Jan. 30       Onsted at Mt. Pleasant Inv.   10:00 a.m.

Feb. 3        Columbia Central, Onsted at Hudson jamboree        6:00 p.m.

 Bowling

Jan. 26       Jonesville at Addison   3:30 p.m.

Jan. 26       Blissfield at Columbia Central        4:00 p.m.

Jan. 27       Vandercook at East Jackson (Suburban)         3:15 p.m.

Jan. 28       Napoleon at Jonesville 3:30 p.m.

Jan. 30       Columbia Central hosts Eagle Inv. 8:00 a.m.

Feb. 1        Manchester at Napoleon       3:30 p.m.

Feb. 2        Grass Lake at Addison          3:30 p.m.

Feb. 3        Grass Lake at Napoleon       3:30 p.m.

 Hockey

Jan. 29       Okemos at Lumen Christi     6:00 p.m.

Jan. 30       Lumen Christi at A.A. Gabriel Richard     3:30 p.m.

Jan. 31       Lumen Christi at South Bend          3:15 p.m.

 Gymnastics

Jan. 30       Lumen Christi at Vassar Inv. TBA

Feb. 3        Lumen Christi at Saline         6:00 p.m.

 

High school schedule

Jan. 19-27

 

Boys’ basketball

Jan. 19 Hillsdale at Columbia Central      7:00 p.m.

Jan. 19 Vandercook Lake at Jackson Christian   7:30 p.m.

Jan. 19 Coldwater at Lumen Christi         7:00 p.m.

Jan. 19 Ida at Onsted    7:00 p.m.

 Jan. 21 East Jackson at Vandercook     5:30 p.m.

Jan. 21 Addison at Manchester  7:00 p.m.

Jan. 21 Napoleon at Grass Lake 5:30 p.m.

Jan. 22 Hudson at Columbia Central       7:00 p.m.

Jan. 22 St. Philip at Jackson Christian    7:30 p.m.

Jan. 22 Lumen Christi at Pennfield         7:30 p.m.

Jan. 22 Onsted at Erie Mason    7:00 p.m.

Jan. 26 Vandercook at Addison 7:00 p.m.

Jan. 26 Columbia Central at Chelsea      7:00 p.m.

Jan. 26 Powers Catholic at Lumen Christi           7:00 p.m.

Jan. 26 Napoleon at Michigan Center     5:30 p.m.

 Girls’ basketball

Jan. 19 East Jackson at Addison           7:00 p.m.

Jan. 19 Lumen Christi at Coldwater         7:00 p.m.

Jan. 19 Vandercook at Napoleon           5:30 p.m.

Jan. 19 Onsted at Adrian           7:00 p.m.

Jan. 21 Columbia Central at Hudson       7:00 p.m.

Jan. 21 Jackson Christian at St. Philip    7:00 p.m.

Jan. 21 Erie Mason at Onsted    7:00 p.m.

Jan. 22 Napoleon at Manchester            5:30 p.m.

Jan. 22 Addison at Grass Lake  7:00 p.m.

Jan. 22 Lumen Christi at Pennfield         6:00 p.m.

Jan. 22 Michigan Center at Vandercook  5:30 p.m.

Jan. 25 Vandercook at North Adams-Jerome      5:30 p.m.

Jan. 25 Hanover-Horton at Lumen Christi            7:00 p.m.

Jan. 25 East Jackson at Jackson Christian         7:30 p.m.

Jan. 25 Napoleon at Lenawee Christian   5:30 p.m.

Jan. 26 Columbia Central at Hillsdale      7:00 p.m.

Jan. 26 Lumen Christi at Jackson           7:00 p.m.

Jan. 26 Onsted at Ida    7:00 p.m.

 Wrestling

Jan. 20 Addison, Michigan Center at Napoleon   6:00 p.m.

Jan. 20 Columbia Central at Blissfield    5:30 p.m.

Jan. 20 Western, Pennfield at Lumen Christi       5:30 p.m.

Jan. 20 Onsted at LCAA Quad at Blissfield         5:30 p.m.

Jan. 23 Onsted at Bronson Inv.  9:00 a.m.

Jan. 23 Napoleon at Comstock Inv.        9:30 a.m.

Jan. 23 Lumen Christi at Dundee Inv.      TBA

Jan. 23 Addison at Algonac Tournament TBA

Jan. 23 Columbia Central at Quincy Tournament  9:00 a.m.

Jan. 27 Manchester, Hanover-Horton at Addison 6:00 p.m.

Jan. 27 Onsted at Columbia Central       5:30 p.m.

Jan. 27 Lumen Christi at Coldwater         5:30 p.m.

Jan. 27 Napoleon, Grass Lake at Michigan Center           6:00 p.m.

Jan. 27 Onsted at Columbia Central       5:30 p.m.

 Competitive cheer

Jan. 20 Addison, Napoleon at Vandercook jamboree      6:00 p.m.

Jan. 20 Columbia Central, Onsted at Ida jamboree          6:00 p.m.

Jan. 23 Vandercook, Napoleon, Addison at Michigan Center Inv. 9:00 a.m.

Jan. 23 Onsted at Lincoln Inv.    10:00 a.m.

Jan. 23 Columbia Central at Jefferson Inv.          TBA

Jan. 27 Addison, Napoleon, Vandercook at Hanover-Horton jamboree     6:00 p.m.

Jan. 27 Columbia Central at Tecumseh Inv.         TBA

Jan. 27 Lumen Christi hosts I-8 jamboree            TBA

 Bowling

Jan. 20 Lumen Christi at Western           3:30 p.m.

Jan. 20 Napoleon at Michigan Center     3:30 p.m.

Jan. 21 Onsted at Dundee (Monroe)       4:30 p.m.

Jan. 21 Columbia Central at Hudson       4:00 p.m.

Jan. 24 Columbia Central, Napoleon, Vandercook at Mel Wolf Inv. (Airport)         8:00 a.m.

Jan. 25 Manchester at Vandercook        3:15 p.m.

Jan. 25 East Jackson at Napoleon         3:30 p.m.

Jan. 25 Addison at Hanover-Horton (Airport)       3:30 p.m.

Jan. 25 Onsted at Hudson         4:00 p.m.

Jan. 26 Jonesville at Addison    3:30 p.m.

Jan. 26 Blissfield at Columbia Central    4:00 p.m.

Jan. 26 Pennfield at Lumen Christi         3:30 p.m.

Jan. 27 Lumen Christi at Charlotte          3:30 p.m.

Jan. 27 Vandercook at East Jackson (Suburban)            3:15 p.m.

 Gymnastics

Jan. 23 Lumen Christi at Adrian Inv.        TBA

Jan. 25 St. Johns at Lumen Christi         6:00 p.m.

 Hockey

Jan. 22 Lumen Christi at Grand Ledge    6:00 p.m.

Jan. 23 Lumen Christi at Allen Park Cabrini         7:30 p.m.

  

High school schedule

Jan. 12-20

 Boys’ basketball

Jan. 12 Columbia Central at Dundee       7:00 p.m.

Jan. 12 Lumen Christi at Harper Creek    7:30 p.m.

Jan. 12 Napoleon at Jonesville  5:30 p.m.

Jan. 12 Hudson at Onsted         7:00 p.m.

Jan. 14 Onsted at Blissfield       7:00 p.m.

Jan. 14 East Jackson at Napoleon         5:30 p.m.

Jan. 14 Columbia Central at Ida  7:00 p.m.

Jan. 14 Climax-Scotts at Jackson Christian        7:30 p.m.

Jan. 14 Addison at Hanover-Horton        7:00 p.m.

Jan. 14 Vandercook at Manchester        5:30 p.m.

Jan. 15 Western at Lumen Christi           7:30 p.m.

Jan. 19 Coldwater at Lumen Christi         7:00 p.m.

Jan. 19 Hillsdale at Columbia Central      7:00 p.m.

Jan. 19 Ida at Onsted    7:00 p.m.

Jan. 19 Vandercook at Jackson Christian           6:00 p.m.

 

 Girls’ basketball

Jan. 12 Addison at Napoleon     7:00 p.m.

Jan. 12 Dundee at Columbia Central       7:00 p.m.

Jan. 12 Leslie at Jackson Christian         7:30 p.m.

Jan. 12 Harper Creek at Lumen Christi    7:00 p.m.

Jan. 12 Onsted at Hudson         7:00 p.m.

Jan. 12 Hanover-Horton at Vandercook  5:30 p.m.

Jan. 15 Vandercook at Grass Lake         5:30 p.m.

Jan. 15 Onsted at Blissfield       7:00 p.m.

Jan. 15 Napoleon at Hanover-Horton      5:30 p.m.

Jan. 15 Western at Lumen Christi           6:00 p.m.

Jan. 15 Jackson Christian at Climax-Scotts        7:30 p.m.

Jan. 15 Ida at Columbia Central  7:00 p.m.

Jan. 15 Michigan Center at Addison       7:00 p.m.

Jan. 18 Burr Oak at Jackson Christian    6:30 p.m.

Jan. 19 East Jackson at Addison           7:00 p.m.

Jan. 19 Lumen Christi at Coldwater         7:00 p.m.

Jan. 19 Onsted at Adrian           7:00 p.m.

Jan. 19 Vandercook at Napoleon           5:30 p.m.

 Wrestling

Jan. 13 Addison, East Jackson at Vandercook   6:00 p.m.

Jan. 13 Columbia Central at Ida  5:30 p.m.

Jan. 13 Lumen Christi at Charlotte          5:30 p.m.

Jan. 13 Napoleon at Hanover-Horton      6:00 p.m.

Jan. 13 Onsted hosts LCAA Quad          5:30 p.m.

Jan. 13 Grass Lake, Addison at Vandercook      6:00 p.m.

Jan. 16 Vandercook at Fowlerville Duals 9:00 a.m.

Jan. 16 Napoleon at Western Inv.           TBA

Jan. 16 Columbia Central, Lumen Christi at Dexter Inv.    TBA

Jan. 16 Onsted at Chelsea Duals           9:00 a.m.

Jan. 20 Western, Pennfield at Lumen Christi       5:30 p.m.

Jan. 20 Addison, Michigan Center at Napoleon   6:00 p.m.

Jan. 20 Columbia Central at Blissfield    5:30 p.m.

Jan. 20 Michigan Center, Vandercook at Napoleon         6:00 p.m.

Jan. 20 Napoleon, Vandercook at Michigan Center         6:00 p.m.

 

Competitive cheer

Jan. 13 Addison, Napoleon, Vandercook at Michigan Center jamboree    6:00 p.m.

Jan. 13 Lumen Christi at Harper Creek jamboree TBA

Jan. 16 Napoleon, Lumen Christi at Northwest Inv.          10:00 a.m.

Jan. 16 Addison, Onsted at Manchester Inv.       TBA

Jan. 16 Columbia Invitational     TBA

Jan. 20 Onsted, Columbia Central at Ida jamboree          6:00 p.m.

Jan. 20 Addison, Napoleon at Vandercook jamboree      6:00 p.m.

  Bowling

Jan. 12 Manchester at Addison  3:30 p.m.

Jan. 12 Northwest at Lumen Christi         3:30 p.m.

Jan. 13 Marshall at Lumen Christi           3:30 p.m.

Jan. 13 Napoleon at Hanover-Horton      3:30 p.m.

Jan. 14 Michigan Center at Addison       3:30 p.m.

Jan. 15 Hillsdale at Onsted        4:00 p.m.

Jan. 15 Hanover-Horton at Vandercook  3:15 p.m.

Jan. 16 Onsted at Madison (Lenawee Rec)         12:30 p.m.

Jan. 16 Napoleon, Jonesville at Vandercook      TBA

Jan. 18 Addison at Napoleon (Airport)    3:30 p.m.

Jan. 18 Michigan Center at Vandercook  3:15 p.m.

 Jan. 19 Lumen Christi at Coldwater         3:30 p.m.

Jan. 20 Lumen Christi at Western           3:30 p.m.

Jan. 20 Napoleon at Michigan Center     3:30 p.m.

 Hockey

Jan. 15 Lumen Christi at Okemos           8:30 p.m.

Jan. 16 Lumen Christi at Jackson           5:30 p.m.

 Gymnastics

Jan. 13 Coldwater at Lumen Christi         6:00 p.m.

 

Jan. 5-13

 

Boys’ basketball

Jan. 5   Erie Mason at Columbia Central 7:00 p.m.

Jan. 5   Lumen Christi at Jackson           7:00 p.m.

Jan. 5   Leslie at Napoleon         5:30 p.m.

Jan. 5   Dundee at Onsted         7:00 p.m.

Jan. 6   Sand Creek at Addison  7:00 p.m.

Jan. 7   Grass Lake at Addison  7:00 p.m.

Jan. 7   North Adams-Jerome at Jackson Christian          7:30 p.m.

Jan. 7   Manchester at Napoleon            5:30 p.m.

Jan. 7   Vandercook at Michigan Center  5:30 p.m.

Jan. 8   Columbia Central at Blissfield    7:00 p.m.

Jan. 8   Marshall at Lumen Christi           7:30 p.m.

Jan. 8   Onsted at Hillsdale        7:00 p.m.

Jan. 11 Jackson Christian at Michigan Center     7:00 p.m.

Jan. 11 Grass Lake at Vandercook         5:30 p.m.

Jan. 12 Columbia Central at Dundee       7:00 p.m.

Jan. 12 Lumen Christi at Harper Creek    7:30 p.m.

Jan. 12 Napoleon at Jonesville  5:30 p.m.

Jan. 12 Hudson at Onsted         7:00 p.m.

 Girls’ basketball

Jan. 5   Manchester at Addison  7:00 p.m.

Jan. 5   Columbia Central at Erie Mason 7:00 p.m.

Jan. 5   Tekonsha at Jackson Christian   7:30 p.m.

Jan. 5   Onsted at Dundee         7:00 p.m.

Jan. 5   East Jackson at Vandercook     5:30 p.m.

Jan. 7   Hillsdale at Onsted        7:00 p.m.

Jan. 7   Blissfield at Columbia Central    7:00 p.m.

Jan. 8   Vandercook at Addison 7:00 p.m.

Jan. 8   Jackson Christian at North Adams-Jerome          7:30 p.m.

Jan. 8   Marshall at Lumen Christi           6:00 p.m.

Jan. 8   Vandercook at Addison 5:30 p.m.

Jan. 8   Napoleon at Michigan Center     5:30 p.m.

Jan. 12 Addison at Napoleon     5:30 p.m.

Jan. 12 Harper Creek at Lumen Christi    7:00 p.m.

Jan. 12 Leslie at Jackson Christian         7:30 p.m.

Jan. 12 Dundee at Columbia Central       7:00 p.m.

Jan. 12 Onsted at Hudson         7:00 p.m.

Jan. 12 Hanover-Horton at Vandercook  5:30 p.m.

 Wrestling

Jan. 6   Addison at Springport   5:30 p.m.

Jan. 6   Columbia Central at Dundee       5:30 p.m.

Jan. 6   Marshall at Lumen Christi           5:30 p.m.

Jan. 6   Napoleon at Quincy Quad          TBA

Jan. 6   Onsted at LCAA Quad at Hudson           5:30 p.m.

Jan. 9   Napoleon, Onsted at Clinton Inv.            9:00 a.m.

Jan. 9   Lumen Christi at Rockford Inv.   TBA

Jan. 9   Columbia Central at Western Tournament            TBA

Jan. 9   Addison at New Lothrop Tournament      9:00 a.m.

Jan. 9   Vandercook at Stockbridge Inv. 9:00 a.m.

Jan. 13 Grass Lake, Addison at Vandercook      6:00 p.m.

Jan. 13 Columbia Central at Ida  5:30 p.m.

Jan. 13 Lumen Christi at Charlotte          5:30 p.m.

Jan. 13 Napoleon at Hanover-Horton      6:00 p.m.

Jan. 13 Onsted hosts LCAA Quad          5:30 p.m.

 Competitive cheer

Jan. 6   Columbia Central, Onsted at Blissfield jamboree 6:00 p.m.

Jan. 9   Columbia Central, Lumen Christi at Leslie Inv.     TBA

Jan. 9   Addison, Vandercook, Onsted at Hudson Inv.    TBA

Jan. 13 Lumen Christi at Harper Creek jamboree TBA

Jan. 13 Addison, Napoleon, Vandercook at Michigan Center jamboree    6:00 p.m.

Bowling

Jan. 5   East Jackson at Addison           3:30 p.m.

Jan. 5   Charlotte at Lumen Christi          3:30 p.m.

Jan. 5   Napoleon at Grass Lake (Chelsea)          3:30 p.m.

Jan. 6   Columbia Central at Hillsdale      4:00 p.m.

Jan. 7   Vandercook at Addison 3:30 p.m.

Jan. 8   Blissfield at Onsted       4:00 p.m.

Jan. 11 Napoleon at Vandercook           3:15 p.m.

Jan. 12 Manchester at Addison  3:30 p.m.

Jan. 12 Northwest at Lumen Christi         3:30 p.m.

Jan. 13 Marshall at Lumen Christi           3:30 p.m.

Jan. 13 Napoleon at Hanover-Horton      3:30 p.m.

 Hockey

Jan. 8   Lake Orion at Lumen Christi       7:00 p.m.

Jan. 9   Lumen Christi at Chelsea            6:00 p.m.

Jan. 10 South Bend at Lumen Christi      4:30 p.m.

 Gymnastics

Jan. 6   Lumen Christi at Tecumseh        6:00 p.m.

Jan. 9   Lumen Christi at East Lansing Inv.          TBA

Jan. 13 Coldwater at Lumen Christi         6:00 p.m.

High school schedule

Dec. 23-30

Wrestling

Dec. 28 Lumen Christi at Defiance Inv. (Ohio)      TBA

Dec. 29 Lumen Christi at Defiance Inv. (Ohio)      TBA

Dec. 29 Napoleon at Manchester Inv.      9:00 a.m.

Dec. 30 Addison at Goodrich Tournament           10:00 a.m.

High school schedule

Dec. 16-30

BOYS’ BASKETBALL

Dec. 17 Addison at East Jackson           7:00 p.m.

Dec. 17 Columbia Central at Onsted       7:00 p.m.

Dec. 17 Waldron at Jackson Christian     7:30 p.m.

Dec. 17 Napoleon at Vandercook           5:30 p.m.

 Dec. 18 Northwest at Lumen Christi         7:30 p.m.

 Dec. 19 Onsted at Gabriel Richard (Belleville HS) 4:20 p.m.

 GIRLS’ BASKETBALL

Dec. 18 Hanover-Horton at Addison        7:00 p.m.

Dec. 18 Onsted at Columbia Central       7:00 p.m.

Dec. 18 Jackson Christian at Waldron     7:30 p.m.

Dec. 18 Northwest at Lumen Christi         6:00 p.m.

Dec. 18 East Jackson at Napoleon         5:30 p.m.

Dec. 18 Vandercook at Manchester        5:30 p.m.

Dec. 21 Vandercook at Homer    3:00 p.m.

 WRESTLING

Dec. 16 Columbia Central at Addison      6:00 p.m.

Dec. 16 Lumen Chrisit at Harper Creek    5:30 p.m.

Dec. 16 Manchester at Napoleon            6:00 p.m.

Dec. 16 Onsted at Leslie Quad   6:00 p.m.

Dec. 16 Vandercook at East Jackson     6:00 p.m.

Dec. 19 Addison, Vandercook at Ypsilanti Tournament    9:00 a.m.

Dec. 19 Onsted at Carleton Airport Inv.   9:00 a.m.

Dec. 19 Napoleon at Temperance Inv.     9:00 a.m.

Dec. 19 Columbia Central at Michigan Center Tournament            9:00 a.m.

Dec. 28 Lumen Christi at Defiance Inv. (Ohio)      TBA

Dec. 29 Lumen Christi at Defiance Inv. (Ohio)      TBA

Dec. 29 Napoleon at Manchester Inv.      9:00 a.m.

Dec. 30 Addison at Goodrich Tournament           10:00 a.m.

 COMPETITIVE CHEER

Dec. 16 Addison, Napoleon, Vandercook at East Jackson jamboree        6:00 p.m.

Dec. 16 Onsted at Columbia jamboree    6:00 p.m.

Dec. 19 Napoleon, Addison at Onsted Inv.          10:00 a.m.

Dec. 19 Lumen Christi at Vandercook Inv.           10:00 a.m.

 HOCKEY

Dec. 18 Lumen Christi at Big Rapids Tournament TBA

Dec. 19 Lumen Christi at Big Rapids Tournament TBA

 GYMNASTICS

Dec. 16 Western at Lumen Christi           6:00 p.m.

 BOWLING

Dec. 17 Vandercook at Manchester (Maplewood)            3:15 p.m.

Dec. 17 Addison at Grass Lake (Chelsea)           3:30 p.m.

Dec. 18 Onsted at Portage Inv.   9:00 a.m.

Oct. 27 – Nov. 4

Football

MHSAA playoffs

Oct. 30 Lumen Christi at Vandercook Lake (D-6) 7:00 p.m.

Oct. 30 Dearborn Heights Robichaud at Columbia Central (D-5)   7:00 p.m.

 Volleyball

Oct. 27 Onsted, Columbia Central at LCAA Tourn. (CCHS)           4:30 p.m.

Oct. 28 Pennfield at Lumen Christi         6:00 p.m.

Oct. 29 Colon at Jackson Christian        6:30 p.m.

Oct. 29 Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades meet (MC)            4:00 p.m.

Oct. 31 Jackson Christian at SCAA meet (Litchfield)       TBA

Oct. 31 Lumen Christi hosts Interstate 8 tournament        8:00 a.m.

Oct. 31 Columbia Central at Chelsea Inv.            TBA

Nov. 4  Columbia Central at Adrian         TBA

Cross country regionals

Oct. 31

Division 3 at Ella Sharp Park, 10 a.m.

   Bronson, Columbia Central, East Jackson, Grass Lake, Hanover-Horton, Hillsdale, Homer, Jonesville, Lumen Christi, Michigan Center, Napoleon, Olivet, Onsted, Quincy, Union City and Vandercook Lake.

Division 4 at Ella Sharp Park, noon

   A.A. Central Academy, A. A. Rudolph Steiner, Bellevue, Brighton Prep Academy, Concord, Fowler, Jackson Christian, Lansing Christian, Morrice, New Lothrop, Portland-St. Patrick, Potterville, Springport and Tekonsha.

Division 4 at Hudson High School, 10 a.m.

   Addison, Adrian Lenawee Christian, Britton-Deerfield, Hillsdale Academy, Hudson, Litchfield, Morenci, Ottawa Lake-Whiteford, Petersburg-Summerfield, Pittsford, Reading, Sand Creek and Will Carleton Academy.

 

High school schedule
Oct. 20 – 27

Football

Oct. 22 Quincy at Addison         7:00 p.m.

Oct. 22 Jonesville at Napoleon  7:00 p.m.

Oct. 22 Springport at Vandercook          7:00 p.m.

Oct. 23 Columbia Central at Onsted       7:00 p.m.

Oct. 23 Jackson vs. Lumen Christi         7:00 p.m.

 Volleyball

Oct. 20 Michigan Center at Addison       5:30 p.m.

Oct. 20 Columbia Central at Ida  6:30 p.m.

Oct. 20 Napoleon at Hanover-Horton      5:30 p.m.

Oct. 20 Onsted at Blissfield       7:00 p.m.

Oct. 20 Vandercook at Grass Lake         7:00 p.m.

Oct. 21 Lumen Christi at Western           6:00 p.m.

Oct. 22 Jackson Christian at St. Philip    6:30 p.m.

Oct. 22 Vandercook hosts quad meet    5:00 p.m.

Oct. 24 Addison at Hudson Inv. 8:00 a.m.

Oct. 24 Columbia Central, Lumen Christi, Onsted at Williamston Inv.        9:00 a.m.

Oct. 24 Jackson Christian, Vandercook at Len. Christian Inv.       8:00 a.m.

Oct. 27 Onsted, Columbia Central at LCAA Tourn. (CCHS)  4:30 p.m.

Cross country

Oct. 21 Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades final (Sharp Park) 4:00 p.m.

Oct. 24 Columbia Central, Onsted at LCAA meet (Hidden Lake)   10:00 a.m.

Oct. 24 Lumen Christi at I-8 meet (Marshall)        TBA

High school schedule
Oct. 13 – 21

Football

Oct. 16 Hanover-Horton at Addison        7:00 p.m.

Oct. 16 Columbia Central at Dundee       7:00 p.m.

Oct. 16 Lumen Christi at Pennfield         7:00 p.m.

Oct. 16 East Jackson at Napoleon         7:00 p.m.

Oct. 16 Onsted at Hudson         7:00 p.m.

Oct. 16 Vandercook at Manchester        7:00 p.m.

Volleyball

Oct. 13 Addison at Napoleon     5:30 p.m.

Oct. 13 Columbia Central at Dundee       6:30 p.m.

Oct. 13 Jackson Christian at Pittsford    6:30 p.m.

Oct. 13 Hudson at Onsted         7:00 p.m.

Oct. 13 Hanover-Horton at Vandercook  7:00 p.m.

Oct. 14 Lumen Christi at Coldwater         6:00 p.m.

Oct. 15 Lumen Christi at Concord           5:30 p.m.

Oct. 15 Climax-Scotts at Jackson Christian        6:30 p.m.

Oct. 17 Jackson Christian at East Jackson Inv.   TBA

Oct. 17 Addison, Onsted at Lenawee Inv.           9:00 a.m.

Oct. 17 Columbia Central at Western Inv.            TBA

Oct. 20 Columbia Central at Ida  6:30 p.m.

Oct. 20 Michigan Center at Addison       5:30 p.m.

Oct. 20 Napoleon at Hanover-Horton      5:30 p.m.

Oct. 20 Onsted at Blissfield       7:00 p.m.

Oct. 20 Vandercook at Grass Lake         7:00 p.m.

Oct. 21 Lumen Christi at Western           6:00 p.m.

Cross country

Oct. 13 Addison at East Jackson           4:30 p.m.

Oct. 13 Lumen Christi at Coldwater jamboree      5:00 p.m.

Oct. 13 Manchester, Napoleon at Hanover-Horton           4:30 p.m.

Oct. 13 Vandercook, Michigan Center at Grass Lake       4:30 p.m.

Oct. 17 Addison, Onsted at Lenawee County Inv.            9:00 a.m.

Oct. 17 Columbia Central, Jackson Christian, Lumen Christi, Napoleon, Vandercook Lake at Jensen Inv.   1:00 p.m.

Oct. 20 Jackson Christian at SCAA meet (Colon)            4:30 p.m.

Oct. 21 Addison, Napoleon, Vandercook at Cascades Conference final (Sharp Park)       3:30 p.m.

Girls’ golf

Oct. 16 Division 4 state finals (Forest Akers East)          10:00 a.m.

Oct. 17 Division 4 state finals (Forest Akers East)          10:00 a.m.

Jackson College

Oct. 13-21

 Baseball

Oct. 13 JC at Spring Arbor University     3:30 p.m.

 Men’s soccer

Oct. 14 JC at Ancilla College     4:00 p.m.

Oct. 17 JC at Cuyahoga CC       1:00 p.m.

Oct. 18 JC at Lakeland CC         1:00 p.m.

Oct. 21 Lake Michigan at JC      4:00 p.m.

 Women’s cross country

Oct. 16 JC at Muskegon CC Inv.            1:00 p.m.

 Women’s soccer

Oct. 16 JC at Owens CC            3:00 p.m.

Oct. 18 Muskegon CC at JC      1:00 p.m.

Oct. 21 JC at Lake Michigan      4:00 p.m.

 Volleyball

Oct. 13 Muskegon CC at JC      6:30 p.m.

Oct. 15 JC at Lansing CC          6:30 p.m.

Oct. 20 Ancilla at JC      6:30 p.m.

 

High school schedule
Oct. 6 – 14

 

Football

Oct. 9   Erie Mason at Columbia Central (homecoming)   7:00 p.m.

Oct. 9   Manchester at Napoleon (homecoming)  7:00 p.m.

Oct. 9   Dundee at Onsted (homecoming)           7:00 p.m.

Oct. 9   Vandercook at Michigan Center  7:00 p.m.

Oct. 9   Grass Lake at Addison  7:00 p.m.

Oct. 10 Western at Lumen Christi           7:00 p.m.

Volleyball

Oct. 6   Vandercook at Addison 5:30 p.m.

Oct. 6   Erie Mason at Columbia Central 6:30 p.m.

Oct. 6   Napoleon at Michigan Center     5:30 p.m.

Oct. 6   Onsted at Dundee         7:00 p.m.

Oct. 7   Marshall at Lumen Christi           6:00 p.m.

Oct. 8   Addison, CCHS at Concord       5:30 p.m.

Oct. 8   Jackson Christian at Bellevue     6:30 p.m.

Oct. 8   Vandercook at Lenawee Christian           5:00 p.m.

Oct. 9   JPEC vs. Washtenaw Academy 5:30 p.m.

Oct. 10 Addison at Hanover-Horton Inv. 8:30 a.m.

Oct. 10 Lumen Christi at St. John Inv.     8:00 a.m.

Oct. 10 Napoleon at Hanover-Horton Inv.            8:30 a.m.

Oct. 10 Onsted at Sturgis Inv.    9:00 a.m.

Oct. 13 Addison at Napoleon     5:30 p.m.

Oct. 13 Columbia Central at Dundee       6:30 p.m.

Oct. 13 Jackson Christian at Pittsford    6:30 p.m.

Oct. 13 Hudson at Onsted         7:00 p.m.

Oct. 13 Hanover-Horton at Vandercook  7:00 p.m.

Oct. 14 Lumen Christi at Coldwater         6:00 p.m.

Cross country

Oct. 6   Addison at Michigan Center       4:30 p.m.

Oct. 6   Napoleon at Vandercook           4:30 p.m.

Oct. 7   Columbia Central, Onsted at Dundee jamboree   5:00 p.m.

Oct. 7   Jackson Christian at Pittsford jamboree 5:00 p.m.

Oct. 10 Addison, Columbia Central, Jackson Christian, Onsted, Napoleon at Hudson Inv. 8:30 a.m.

Oct. 10 JPEC at Allegan jamboree         TBA

Oct. 10 Lumen Christi, Napoleon at Portage Inv. TBA

Oct. 13 Addison at East Jackson           4:30 p.m.

Oct. 13 Lumen Christi at Coldwater jamboree      5:00 p.m.

Oct. 13 Manchester, Napoleon at Hanover-Horton           4:30 p.m.

Oct. 13 Vandercook, Michigan Center at Grass Lake       4:30 p.m.

Boys’ soccer

Oct. 6   JPEC vs. Jackson Christian (JV)            TBA

Oct. 8   Blissfield at Columbia Central    5:00 p.m.

Oct. 8   Jackson Christian at Hillsdale Academy  5:00 p.m.

Oct. 8   Onsted at Manchester    5:00 p.m.

Oct. 10 Lumen Christi at Dexter  Noon

Oct. 12 Onsted at Lenawee Christian      6:30 p.m.

Oct. 12 Columbia Central at Clinton        5:00 p.m.

Oct. 12 Quincy at Jackson Christian       5:00 p.m.

Oct. 13 Lumen Christi at I-8 Tournament  TBA

Girls’ golf

Girls golf regional – Division 4

Thursday, Oct. 8 at Wolf Creek Golf Club

Hosted by Adrian Madison, 9 a.m.

Adrian Madison, Columbia Central, Concord, East Jackson, Hillsdale Academy, Hanover-Horton, Hudson, Lumen Christi, Michigan Center, Napoleon, Onsted and Vandercook Lake.

Boys’ tennis

 Division 4 regional

Oct. 9, 8:30 a.m.

At Battle Creek Central

   Bronson, Columbia Central, Galesburg-Augusta, Hillsdale, Kalamazoo Christian, Kalamazoo Hackett, Lumen Christi and Otsego.

 

Jackson College schedule
Oct. 6-14

Baseball

Oct. 6   Jackson College at Spring Arbor            3:30 p.m.

Oct. 9   Kellogg CC at Jackson College (DH)      2:00 p.m.

Oct. 13 Jackson College at Spring Arbor           3:30 p.m.

Cross country

Oct. 9   JC at Lansing CC Inv.    Noon

 Men’s golf

Oct. 12 JC at Schoolcraft College Inv.    TBA

Women’s golf

Oct. 10 JC at Mt. Vernon Inv.     TBA

Men’s soccer

Oct. 7   JC at Muskegon CC      4:00 p.m.

Oct. 10 JC at Owens CC            3:00 p.m.

Oct. 11 JC at Cincinnati State    3:00 p.m.

Oct. 14 JC at Ancilla College     4:00 p.m.

Women’s soccer

Oct. 7   Delta College at JC       4:00 p.m.

Oct. 9   Ancilla at JC      4:00 p.m.

Oct. 11 JC at Cincinnati State    1:00 p.m.

Volleyball

Oct. 6   JC at Lake Michigan      6:30 p.m.

Oct. 8   JC at Kellogg CC          6:30 p.m.

Oct. 13 Muskegon CC at JC      6:30 p.m.

High school schedule
Sept. 29- Oct. 7

 

Football

Oct. 2   Onsted at Hillsdale        7:00 p.m.

Oct. 2   Addison at East Jackson           7:00 p.m.

Oct. 2   Blissfield at Columbia Central    7:00 p.m.

Oct. 2   Lumen Christi at Coldwater         7:00 p.m.

Oct. 2   Napoleon at Vandercook           7:00 p.m.

 Volleyball

Sept. 29            Addison at Manchester  5:30 p.m.

Sept. 29            Blissfield at Columbia Central    6:30 p.m.

Sept. 29            Napoleon at Grass Lake 5:30 p.m.

Sept. 29            Onsted at Hillsdale        7:00 p.m.

Sept. 30            Northwest at Lumen Christi         6:00 p.m.

Oct. 1   Reading at Addison       5:30 p.m.

Oct. 1   Jackson, Coldwater at Columbia Central 5:00 p.m.

Oct. 1   Homer, Vandercook at Jackson Christian           6:30 p.m.

Oct. 1   Napoleon, Western at Lumen Christi       5:00 p.m.

Oct. 3   Jackson Christian at Concord Inv.          8:30 a.m.

Oct. 3   Lumen Christi, Onsted at Bronson Inv.    TBA

Oct. 3   Vandercook at Springport Inv.   8:00 a.m.

Oct. 6   Vandercook at Addison 5:30 p.m.

Oct. 6   Erie Mason at Columbia Central 6:30 p.m.

Oct. 6   Napoleon at Michigan Center     5:30 p.m.

Oct. 6   Onsted at Dundee         7:00 p.m.

 Oct. 7   Marshall at Lumen Christi           6:00 p.m.

 Cross country

Sept. 29            Addison, Grass Lake at Napoleon          4:30 p.m.

Sept. 29            Vandercook, Hanover-Horton at East Jackson    4:30 p.m.

Sept. 30            Jackson Christian at Hillsdale Academy jamboree           5:00 p.m.

Oct. 3   Addison at DeWitt Inv.   TBA

Oct. 3   Lumen Christi at DeWitt Inv.       10:30 a.m.

Oct. 3   JPEC vs. Birch Run       TBA

Oct. 6   Addison at Michigan Center       4:30 p.m.

Oct. 6   Napoleon at Vandercook           4:30 p.m.

 Oct. 7   Columbia Central, Onsted at Dundee jamboree   5:00 p.m.

Oct. 7   Jackson Christian at Pittsford jamboree 5:00 p.m.

 Boys’ soccer

Sept. 29            Jonesville at Jackson Christian  5:30 p.m.

 

Oct. 1   Columbia Central at Lenawee Christian    5:00 p.m.

Oct. 1   Hillsdale at Jackson Christian     5:00 p.m.

Oct. 1   Blissfield at Onsted       5:00 p.m.

Oct. 5   Manchester at Columbia Central 5:00 p.m.

Oct. 5   Jackson Christian at Hanover-Horton      5:00 p.m.

Oct. 5   Clinton at Onsted          5:00 p.m.

 Oct. 6   JPEC vs. Jackson Christian (JV)            TBA

Oct. 6   Pennfield at Lumen Christi         5:00 p.m.

 Girls’ golf

Sept. 29            Columbia Central, Onsted at IGL meet (Lakeland)            9:00 a.m.

 Oct. 1   Lumen Christi at I-8 meet (Bedford Valley)          TBA

Oct. 1   Napoleon at Cascades meet (Cascades) 10:00 a.m.

Oct. 1   Hillsdale Academy at Onsted     3:30 p.m.

Oct. 5   Lumen Christi at Grass Lake Inv. (Calderone)      10:00 a.m.

Oct. 5   Onsted at Len. Co. Inv. (Hantz)   9:00 a.m.

  Boys’ tennis

Sept. 29            Lumen Christi at Jackson (Parkside)       4:00 p.m.

Oct. 2   Lumen Christi at I-8 Tournament  TBA

Oct. 6   Lumen Christi at Chelsea            4:00 p.m.

  Jackson College
Sept. 29-Oct. 7

 Volleyball

Sept. 29            Jackson College at Kalamazoo Valley CC           6:30 p.m.

Oct. 6   JC at Lake Michigan College      6:30 p.m.

 Men’s soccer

Oct. 7   JC at Muskegon CC      4:00 p.m.

 Women’s soccer

Sept. 30            Cleary University at JC   5:00 p.m.

Oct. 7   Delta College at JC       4:00 p.m.

 Women’s golf

Oct. 2   JC at Spring Arbor Inv.  TBA

 Baseball

Sept. 29            JC at Siena Heights       6:00 p.m.

Oct. 4   JC hosts Fort Wayne Sluggers, Toronto Yankees           11:00 a.m.

Oct. 6   JC at Spring Arbor        3:30 p.m.

High school schedule
Sept. 22-30

 

Football

Sept. 25            Michigan Center at Addison (homecoming)         7:00 p.m.

Sept. 25            Columbia Central at Ida  7:00 p.m.

Sept. 25            Lumen Christi at Marshall           7:00 p.m.

Sept. 25            Napoleon at Hanover-Horton      7:00 p.m.

Sept. 25            Onsted at Blissfield       7:00 p.m.

Sept. 25            Vandercook at Grass Lake         7:00 p.m.

 

Volleyball

Sept. 22            Hanover-Horton at Addison        5:30 p.m.

Sept. 22            Columbia Central at Onsted       6:30 p.m.

Sept. 22            Jackson Christian at Climax-Scotts        6:30 p.m.

Sept. 22            East Jackson at Napoleon         5:30 p.m.

Sept. 22            Vandercook at Manchester        7:00 p.m.

Sept. 23            Lumen Christi at Harper Creek    6:00 p.m.

Sept. 24            St. Philip at Jackson Christian    6:30 p.m.

Sept. 24            JPEC vs. Washtenaw Academy 5:30 p.m.

Sept. 26            Columbia Central, Lumen Christi, Napoleon at SAU Tourn.           8:00 a.m.

Sept. 29            Addison at Manchester  5:30 p.m.

Sept. 29            Blissfield at Columbia Central    6:30 p.m.

Sept. 29            Napoleon at Grass Lake 5:30 p.m.

Sept. 29            Onsted at Hillsdale        7:00 p.m.

Sept. 29            East Jackson at Vandercook     7:00 p.m.

Sept. 30            Northwest at Lumen Christi         6:00 p.m.

Cross country

Sept. 22            Manchester, Addison at Vandercook Lake                      4:30 p.m.

Sept. 22            East Jackson, Michigan Center at Napoleon       4:30 p.m.

Sept. 22            Lumen Christi at Pennfield jamboree       5:00 p.m.

Sept. 22            JPEC vs. Eaton Rapids TBA

Sept. 22            Onsted at Blissfield Inv. 5:00 p.m.

Sept. 26            Addison, JPEC at Pittsford Inv. 10:00 a.m.

Sept. 26            Lumen Christi, Napoleon, Onsted, Vandercook  at Jackson Inv. (Sharp Park)       10:00 a.m.

Sept. 29            Addison, Grass Lake at Napoleon          4:30 p.m.

Sept. 29            Vandercook, Hanover-Horton at East Jackson    4:30 p.m.

Sept. 30            Jackson Christian at Hillsdale Academy jamboree           5:00 p.m.

Boys’ soccer

Sept. 22            Northwest at Lumen Christi         5:00 p.m.

Sept. 24            Jackson Christian at Quincy       5:30 p.m.

Sept. 24            Clinton at Columbia Central        5:30 p.m.

Sept. 24            Marshall at Lumen Christi           5:00 p.m.

Sept. 26            Onsted at Tecumseh      11:30 a.m.

Sept. 26            Len. Christian at Jackson Christian (homecoming)           1:30 p.m.

Sept. 26            Lumen Christi at Jackson (Mehall)          Noon

Sept. 28            Onsted at Columbia Central       5:30 p.m.

Sept. 29            Jonesville at Jackson Christian  5:30 p.m.

Sept. 29            Lumen Christi at Coldwater         6:45 p.m.

Girls’ golf

Sept. 23            Columbia Central, Onsted at Hudson jamboree   3:30 p.m.

Sept. 23            Vandercook, Napoleon at Hanover-Horton jamboree       TBA

Sept. 24            Summerfield at Vandercook       4:00 p.m.

Sept. 28            Vandercook Inv.            9:30 a.m.

Sept. 29            Columbia Central, Onsted at IGL meet (Lakeland)            3:30 p.m.

 Boys’ tennis

Sept. 23            Pennfield at Lumen Christi         4:00 p.m.

Sept. 24            Hillsdale at Columbia Central      4:00 p.m.

Sept. 26            Lumen Christi at North Pointe Quad        9:00 a.m.

Sept. 29            Lumen Christi at Jackson (Parkside)       4:00 p.m.

Jackson College

Sept. 22-30

Cross country

Sept. 25            JC at Glen Oaks CC Inv.            9:00 a.m.

Golf

Sept. 25            JC at Cleary University Inv.        9:00 a.m.

Sept. 27            JC at Defiance College Inv.        TBA

Men’s soccer

Sept. 26            Schoolcraft College at JC          3:00 p.m.

Sept. 27            Cincinnati State Tech at JC        3:00 p.m.

Baseball

Sept. 25            JC at Concordia College            3:00 p.m.

Sept. 26            JC Alumni game            10:00 a.m.

Sept. 29            JC at Siena Heights       6:00 p.m.

Women’s soccer

Sept. 23            Lake Michigan at JC      4:00 p.m.

Sept. 27            Cincinnati State Tech at JC        1:00 p.m.

Sept. 30            Cleary University at JC   5:00 p.m.

Volleyball

Sept. 24            Grand Rapids CC at JC 6:30 p.m.

Sept. 29            JC at Kalamazoo Valley CC       6:30 p.m.

High school schedule
Sept. 15-23

 Football

Sept. 18            Addison at Napoleon                                                 7:00 p.m.

Sept. 18            Hudson at Columbia Central                                    7:00 p.m.

Sept. 18            Erie Mason at Onsted                                                 7:00 p.m.

Sept. 18            Hanover-Horton at Vandercook                               7:00 p.m.

Sept. 19            Northwest at Lumen Christi (Crowley Field)          2:00 p.m.

 Volleyball

Sept. 15            Grass Lake at Addison                                                   5:30 p.m.

Sept. 15            Columbia Central at Hillsdale                                      6:30 p.m.

Sept. 15            Litchfield at Jackson Christian                                    6:30 p.m.

Sept. 15            Manchester at Napoleon                                                5:30 p.m.

Sept. 15            Ida at Onsted                                                                    7:00 p.m.

Sept. 15            Vandercook at Michigan Center                                   7:00 p.m.

Sept. 16            Charlotte at Lumen Christi                                            5:00 p.m.

Sept. 17            Jackson Christian, Mich. Center at Stockbridge        4:30 p.m.

Sept. 17            Vandercook at Springport                                               5:00 p.m.

Sept. 19            Addison, CCHS at Onsted Inv.                                       9:00 a.m.

Sept. 22            East Jackson at Napoleon                                               5:30 p.m.

Sept. 22            Hanover-Horton at Addison                                          5:30 p.m.

Sept. 22            Columbia Central at Onsted                                           6:30 p.m.

Sept. 22            Jackson Christian at Climax-Scotts                              6:30 p.m.

Sept. 22            Vandercook at Manchester                                             7:00 p.m.

Sept. 23            Lumen Christi at Harper Creek                                     6:00 p.m.

 Cross country

Sept. 15            Columbia Central, Onsted at Hudson jamboree          5:00 p.m.

Sept. 16            Jackson Christian SCAA jamboree (Sharp Park)         5:00 p.m.

Sept. 18            Columbia Central, Napoleon at Spartan Inv. (MSU)   TBA

Sept. 19            Lumen Christi, Vandercook at Holly Inv.                       TBA

Sept. 19            Onsted at New Boston Inv.                                                 9:00 a.m.

Sept. 22            Onsted at Blissfield Inv.                                                      5:00 p.m.

Sept. 22            Lumen Christi at Pennfield jamboree                              5:00 p.m.

Sept. 22            East Jackson, Michigan Center at Napoleon                  4:30 p.m.

Sept. 22            Manchester, Addison at Vandercook                               4:30 p.m.

Boys’ soccer

Sept. 15            JPEC vs. Washtenaw Academy                                           5:30 p.m.

Sept. 15            Charlotte at Lumen Christi                                                   5:00 p.m.

Sept. 17            Columbia Central at Manchester                                         5:30 p.m.

Sept. 17            Hanover-Horton at Jackson Christian                                5:30 p.m.

Sept. 17            Lumen Christi at Harper Creek                                            6:45 p.m.

Sept. 17            Onsted at Clinton                                                                     5:30 p.m.

Sept. 19            Jonesville at Onsted                                                               11:30 a.m.

Sept. 19            Northwest at Columbia Central                                           10:00 a.m.

Sept. 19            JPEC vs. Washtenaw Academy                                             5:00 p.m.

Sept. 21            Columbia Central at Blissfield                                               5:30 p.m.

Sept. 21            Hillsdale Academy at Jackson Christian                              5:30 p.m.

Sept. 21            Manchester at Onsted                                                              5:30 p.m.

Sept. 22            Northwest at Lumen Christi                                                   5:00 p.m.

Girls’ golf

Sept. 15            Vandercook, Napoleon at Michigan Center jamboree        TBA

 Sept. 16            Columbia Central at Onsted jamboree                                  3:30 p.m.

Sept. 16            Lumen Christi at Marshall jamboree                                      3:30 p.m.

Sept. 17            Vandercook at Napoleon jamboree                                          TBA

Sept. 18            Lumen Christi at Coldwater Inv.                                              9:30 a.m.

Sept. 21            Columbia Central, Vandercook, Napoleon at Onsted Inv.   10:00 a.m.

Sept. 23            Columbia Central, Onsted at Hudson jamboree                    3:30 p.m.

Sept. 23            Vandercook, Napoleon at Hanover-Horton jamboree          TBA

 Boys’ tennis

Sept. 16            Lumen Christi at Coldwater                                                         4:00 p.m.

Sept. 19            Lumen Christi at Whitehall Quad                                               9:00 a.m.

Sept. 21            Lumen Christi at Western                                                            4:00 p.m.

Jackson College
Sept. 15-23

 Volleyball

Sept. 15            Lansing CC at Jackson                                                                    6:30 p.m.

Sept. 17            JC at Ancilla College                                                                        6:30 p.m.

Sept. 19            JC at Illinois Central College                                                         5:45 p.m.

Sept. 20            JC at Parkland College                                                                  12:45 p.m.

 Cross country

Feb. 18 JC at Michigan State Inv.                                                                            Noon

 Golf

Sept. 19            JC hosts invitational                                                                        10:00 a.m.

 Women’s soccer

Sept. 19            JC at Muskegon CC                                                                           1:00 p.m.

Sept. 20            JC at Schoolcraft College                                                                 1:00 p.m.

Sept. 23            Lake Michigan at JC                                                                          4:00 p.m.

 Men’s soccer

Sept. 16            Ancilla College at JC                                                                           4:00 p.m.

Sept. 20            JC at Schoolcraft College                                                                   3:00 p.m.

Sept. 23            JC at Lake Michigan College                                                             4:00 p.m.